Antioxidánsok a szervezetben
Az antioxidáns szó görög.-latin kifejezés – jelentése oxidációgátló. Tágabb értelemben oxidációt késleltető, vagy gátló anyag.
A mitokondriumokban az energiafelszabadító folyamat során természetes módon keletkeznek szabad gyökök.
A szervezetben felhalmozódott felesleges szabad gyökök károsíthatják a sejteket, viszont az antioxidánsokkal ezt a folyamatot megakadályozhatjuk.
A növényi táplálékokban zöldségek, gyümölcsök jelenlévő antioxidánsok az utóbbi évtizedekben egyre inkább a figyelem középpontjába kerültek, mivel kiderült, hogy az egészség megóvásában nélkülözhetetlenek.
Az antioxidánsoknak kitüntetett szerepet tulajdonítanak az öregedés lassításában és egyes betegségek kialakulásának megakadályozásában. Ha ezek az anyagok megfelelő mennyiségben vannak jelen a szervezetben, akkor képesek kivédeni a szabad gyökök károsító tevékenységét.
Bizonyos helyzetekben stressz, betegség a szabad gyökök száma megnő, és a szervezet nem képes elegendő antioxidánst termelni.Az idős, beteg szervezetben az antioxidánsok hatása, és mennyisége is csökken.
A szabad gyökök is felelősek a sejtek öregedéséért,többek között a DNS lánc elrontásával. Ez ellen a különböző sejtek számos természetes antioxidánst termelnek, mint a vitaminok. Vitamin jellegű antioxidánsok a flavonoidok is, jelentős hatást tulajdonítanak a szőlő héjában és ezáltal a minőségi vörösborokban található rezveratrol nevű vegyületnek.
A legtöbb flavonoid vegyület kedvező hatását egyéb antioxidánsokkal A-, C-, E-vitamin együtt fejti ki, a legkedvezőbb hatás elérése érdekében fontos, hogy az antioxidánsokat természetes forrásból, változatosan összeállított étrendből kapja meg a szervezetünk.
A kakaó, és a belőle készült csokoládé többféle flavonoidot tartalmaz, az egyik fajtájának a katechinnek nagy előnye, hogy jól felszívódik.
Az antioxidánsok kétféleképpen jutnak a szervezetbe, a szervezet maga termelheti mint az enzimek, kéntartalmú vegyületek, és a szervezet a táplálék révén jut hozzá, mint a vitaminok, ásványi anyagok. A vitaminok közül a C ,A,és E vitamin, a többszörösen telítetlen vegyületek karotinoidok, a telítetlen zsírsavak, különösen az omega 3 zsírsavak.
Lehetnek antioxidáns hatásúak egyes enzimek, és egyéb anyagok is,mint a kataláz, a galluszsav és vegyületei.
Természetes antioxidáns hatású a növények által a talajból felvett szelén is.
Friss, és lehetőleg természetes körülmények között termett zöldségekben, minimálisan feldolgozott, növényi táplálékokban gazdag étrenddel biztosítani lehet a kívülről szervezetünkbe került antioxidánsok mennyiségét. Sok más hasznos anyaggal, például vitaminokkal, ásványi anyagokkal együtt.
A nem megfelelő étrend és a modern élelmiszeripar igényli a mesterséges antioxidánsokat elsősorban a termékek eltarthatóságát fokozza velük. Étrendünket megfelelő élelmiszerekkel, példásul a chia mag, tudjuk egészségesebbé tenni.
Az antioxidánsok hatásmódja különféle lehet a szervezetünkben,gátolhatja az oxidációt gyorsító katalizátorok működését, vagy önmaga is oxidálódhat, akkor az oxigén megkötésével fejtheti ki védő hatását.
Az élelmiszerek és a gyógyszerek fontos antioxidánsai a tokoferolok,galluszsav,és észterei, igen gyakori adalékanyag az aszkorbinsav is.