Antioxidánsok élettani hatásai

Az antioxidánsok az emberi szervezet általános egészségvédő molekuláinak tekinthetők, gátolják az un: szabadgyökök káros hatásait, mely sok betegség kialakulásáért felelősek.

Az antioxidánsokat nagy mennyiségben tartalmazó tea csökkenti az oxidatív károsodások következtében kialakuló betegségek előfordulását, mint a kardiovaszkuláris betegségek, rosszindulatú daganatok, ízületi gyulladások, Alzheimer-kór.

A tea amellett, hogy igen népszerű ital,az egészségre számos jótékony hatással bír. Antioxidáns hatás mellett fertőtlenítő, antibakteriális hatása is van a benne található katekinek jelenlétének köszönhetően.

teakiontes.jpg

A tea legfőbb összetevője a polifenol szerkezetű, flavonoid vegyületek koncentrációja. A teában kevés nátrium található, emellett nagy mennyiségben tartalmaz káliumot, kalciumot és fluort. A teafogyasztás csökkentheti a csontritkulás mértékét, vagy megakadályozhatja annak kialakulását.

 

Egy kutatás során a tea és az ivóvíz hatásait hasonlították össze. Ennek során azt vizsgálták, hogy a tea illetve a víz fogyasztása hogyan befolyásolja az erekben a vér áramlását, amely közvetve utalhat a szív- és érrendszeri betegségek, a trombózisok kialakulásának veszélyére.

Mind a rövid, mind a hosszú távú eredmények szignifikáns különbséget mutattak, a teafogyasztók körében a megfelelő vizsgálatokkal az erek tágabbnak mutatkoztak, a véráramlás szabályosabb volt.

A teának az antioxidáns hatás mellett fertőtlenítő, antibakteriális hatása is van a katekinek jelenlétének köszönhetően, a szájüregben gátolja a fogszuvasodást okozó baktériumok elszaporodását, így a csíraszám visszaszorításával csökken a fogszuvasodás előfordulása és védelmet nyújthatnak az emésztőrendszeri fertőzések egy része ellen.

A tea nem elhanyagolható élénkítő hatással is rendelkezik, jelentős koffein és theophillyn tartalma miatt. A zöld tea fogyasztása előnyösebb, mivel abban kevesebb koffein található, így bármelyik napszakban fogyasztható.