Antioxidánsok élettani hatása
Az antioxidánsok szervezetünk létfontosságú alkotóelemei, szervezetünkben az égési /oxidációs/ folyamatokat gátolják. Tágabb értelemben oxidáció alatt az energiatermelő anyagcsere folyamatokat értjük, a szervezet lebontó folyamatait foglalják magukba.
A szabad gyökök képződése természetes élettani folyamat, sejtjeink az anyagcsere során tápanyagokat égetnek, az oxidáció melléktermékei a szabad gyökök.
Az anyagcserefolyamatok során szabad gyökök keletkeznek,vannak párosítatlan elektront tartalmazó részecskék is.A párosítatlan elektronok miatt a szabad gyökök nagyon reakcióképesek.
A betegség elleni védekezésben is szerepet kapnak, például a vírusok és baktériumok elpusztításához a sejt egyes részecskéi maguk képezik az oxidánsokat.
A vírusfertőzésekre jellemző általános tünetekért is részben felelősek.
A szabad gyökök az elöregedett sejtek kiválasztásában és elpusztításában betöltött szerepe nélkülözhetetlen.
A szervezetben normál körülmények között a megfelelő kémiai közvetítők képesek azt hatástalanítani.Olykor azonban a szervezetben a különböző környezeti és életmódbeli tényezők hatására a szükségesnél több szabadul fel belőlük.
Túltermelést válthat ki az UV sugárzás, füsttel és ólommal szennyezett levegő, a rovarírtó szerek, a dohányzás, a helytelen táplálkozás, a nem ellenőrzött cukorbetegség, az érzelmi stressz,és a túlzottan kimerítő testedzés is.
A szabad gyökök nagy mennyisége árasztja el a testet, az egyébként ártalmatlan oxidánsok megkezdik romboló hatásukat, rombolnak mindent, amivel kapcsolatba kerülnek.
A nagy reakcióképességű molekulák számának növekedése a szervezetre káros hatást gyakorol.Minden biomolekulára hatnak, ám a tudomány mai állásfoglalása szerint leginkább a daganatos betegségekért, az érelmeszesedésért, a kardiovaszkuláris problémákért és az öregedésért tehetők felelőssé.
Közismert antioxidánsok az A-, a C-, és az E-vitamin,a béta-karotin, a flavonoidok, az izoflavonoidok,a fenolsavak,a szelén, a Q10 molekula.
A flavonoidfogyasztás mennyisége illetve a szív- és érrendszeri betegségek előfordulása közt fordított arányosság figyelhető meg.Több flavonoid fogyasztása csökkenti a kardiovaszkuláris betegségek kockázatát.
Az antioxidánsok azok a molekulák, melyek megakadályozzák a szervezetben a mindennapi élet során felhalmozódott szabad gyökök sejtkárosító hatását.
Itt kell kiemelnünk, hogy a méltán népszerű chia magnak rendkívül nagy az antioxidáns tartalma.